Celebrity

Daftar Lengkap Pemenang Critics' Choice Awards 2020

  by: Kezia Calesta       13/1/2020
  • Critics' Choice Awards telah kembali untuk tahun ke-25! Kali ini, film The Irishman mendapat nominasi terbanyak namun predikat untuk Best Picture dimenangkan oleh Once Upon a Time... in Hollywood karya Quentin Tarantino. Berikut daftar lengkap pemenang Critics' Choice Awards 2020!


    FILM




    BEST PICTURE

    1917

    Ford v Ferrari

    The Irishman

    Jojo Rabbit

    Joker

    Little Women

    Marriage Story

    Once Upon a Time... in Hollywood (WINNER)

    Parasite

    Uncut Gems


    BEST ACTOR

    Antonio Banderas, Pain and Glory

    Robert De Niro, The Irishman

    Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time... in Hollywood

    Adam Driver, Marriage Story

    Eddie Murphy, Dolemite Is My Name

    Joaquin Phoenix, Joker (WINNER)

    Adam Sandler, Uncut Gems


    BEST ACTRESS

    Awkwafina, The Farewell

    Cynthia Erivo, Harriet

    Scarlett Johansson, Marriage Story

    Lupita Nyong'o, Us

    Saoirse Ronan, Little Women

    Charlize Theron, Bombshell

    Renée Zellweger, Judy (WINNER)


    BEST SUPPORTING ACTOR

    Willem Dafoe, The Lighthouse

    Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood

    Anthony Hopkins, The Two Popes

    Al Pacino, The Irishman

    Joe Pesci, The Irishman

    Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood (WINNER)


    BEST SUPPORTING ACTRESS

    Laura Dern, Marriage Story (WINNER)

    Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

    Jennifer Lopez, Hustlers

    Florence Pugh, Little Women

    Margot Robbie, Bombshell

    Zhao Shuzhen, The Farewell


    BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

    Julia Butters, Once Upon a Time in Hollywood

    Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit (WINNER)

    Noah Jupe, Honey Boy

    Thomasin McKenzie, Jojo Rabbit

    Shahadi Wright Joseph, Us

    Archie Yates, Jojo Rabbit


    BEST ACTING ENSEMBLE

    Bombshell

    The Irishman (WINNER)

    Knives Out

    Little Women

    Marriage Story

    Once Upon a Time... in Hollywood

    Parasite


    BEST DIRECTOR

    Noah Baumbach, Marriage Story

    Greta Gerwig, Little Women

    Bong Joon Ho, Parasite (WINNER - TIE)

    Sam Mendes, 1917 (WINNER - TIE)

    Josh Safdie and Benny Safdie, Uncut Gems

    Martin Scorsese, The Irishman

    Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood


    BEST ORIGINAL SCREENPLAY

    The Farewell -- Lulu Wang

    Knives Out -- Rian Johnson

    Marriage Story -- Noah Baumbach

    Once Upon a Time in Hollywood -- Quentin Tarantino (WINNER)

    Parasite -- Bong Joon Ho and Han Jin Won


    BEST ADAPTED SCREENPLAY

    A Beautiful Day in the Neighborhood -- Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue

    The Irishman -- Steven Zaillian

    Joker -- Todd Phillips & Scott Silver

    Jojo Rabbit -- Taika Waititi

    Little Women -- Greta Gerwig (WINNER)

    The Two Popes -- Anthony McCarten


    BEST CINEMATOGRAPHY

    Ford v Ferrari -- Phedon Papamichael

    The Irishman -- Rodrigo Prieto

    Joker -- Lawrence Sher

    The Lighthouse -- Jarin Blaschke

    Once Upon a Time in Hollywood -- Robert Richardson

    1917 -- Roger Deaki (WINNER)


    BEST PRODUCTION DESIGN

    Downton Abbey -- Donal Woods, Gina Cromwell

    The Irishman -- Bob Shaw, Regina Graves

    Joker -- Mark Friedberg, Kris Moran

    Little Women -- Jess Gonchor, Claire Kaufman

    Once Upon a Time in Hollywood -- Barbara Ling, Nancy Haigh (WINNER)

    Parasite -- Lee Ha Jun

    1917 -- Dennis Gassner, Lee Sandales


    BEST EDITING

    The Irishman -- Thelma Schoonmaker

    Ford v Ferrari -- Andrew Buckland, Michael McCusker

    Once Upon a Time in Hollywood -- Fred Raskin

    Parasite -- Yang Jinmo

    Uncut Gems -- Ronald Bronstein, Benny Safdie

    1917 -- Lee Smith (WINNER)


    BEST COSTUME DESIGN

    Dolemite Is My Name -- Ruth E. Carter (WINNER)

    Downton Abbey -- Anna Robbins

    The Irishman -- Sandy Powell, Christopher Peterson

    Little Women -- Jacqueline Durran

    Once Upon a Time in Hollywood -- Arianne Phillips

    Rocketman -- Julian Day


    BEST HAIR AND MAKEUP

    Bombshell (WINNER)

    Dolemite Is My Name

    The Irishman

    Joker

    Judy

    Once Upon a Time... in Hollywood

    Rocketman


    BEST VISUAL EFFECTS

    1917

    Ad Astra

    The Aeronauts

    Avengers: Endgame (WINNER)

    Ford v Ferrari

    The Irishman

    The Lion King


    BEST ANIMATED FEATURE

    Abominable

    Frozen II

    How to Train Your Dragon: The Hidden World

    I Lost My Body

    Missing Link

    Toy Story 4 (WINNER)


    BEST ACTION MOVIE

    1917

    Avengers: Endgame (WINNER)

    Ford v Ferrari

    John Wick: Chapter 3 -- Parabellum

    Spider-Man: Far From Home


    BEST COMEDY

    Booksmart

    Dolemite Is My Name (WINNER)

    The Farewell

    Jojo Rabbit

    Knives Out


    BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

    Ad Astra

    Avengers: Endgame

    Midsommar

    Us (WINNER)


    BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

    Atlantics

    Les Misérables

    Pain and Glory

    Parasite (WINNER)

    Portrait of a Lady on Fire


    BEST SONG

    "Glasgow (No Place Like Home)" -- Wild Rose (WINNER - TIE)

    "(I'm Gonna) Love Me Again" -- Rocketman (WINNER - TIE)

    "I'm Standing With You" -- Breakthrough

    "Into the Unknown" -- Frozen II

    "Speechless" -- Aladdin

    "Spirit" -- The Lion King

    "Stand Up" -- Harriet




    BEST SCORE

    Michael Abels -- Us

    Alexandre Desplat -- Little Women

    Hildur Guðnadóttir -- Joker (WINNER)

    Randy Newman -- Marriage Story

    Thomas Newman -- 1917

    Robbie Robertson -- The Irishman


    TELEVISION


    BEST DRAMA SERIES

    The Crown

    David Makes Man

    Game of Thrones

    The Good Fight

    Pose

    Succession (WINNER)

    This Is Us

    Watchmen


    BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

    Sterling K. Brown,This Is Us

    Mike Colter, Evil

    Paul Giamatti, Billions

    Kit Harington, Game of Thrones

    Freddie Highmore, The Good Doctor

    Tobias Menzies, The Crown

    Billy Porter, Pose

    Jeremy Strong, Succession (WINNER)


    BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

    Christine Baranski, The Good Fight

    Olivia Colman,The Crown

    Jodie Comer, Killing Eve

    Nicole Kidman, Big Little Lies

    Regina King, Watchmen (WINNER)

    Mj Rodriguez, Pose

    Sarah Snook, Succession

    Zendaya, Euphoria


    BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

    Asante Blackk, This Is Us

    Billy Crudup, The Morning Show (WINNER)

    Asia Kate Dillon, Billions

    Peter Dinklage, Game of Thrones

    Justin Hartley, This Is Us

    Delroy Lindo, The Good Fight

    Tim Blake Nelson, Watchmen


    BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

    Helena Bonham Carter, The Crown

    Gwendoline Christie, Game of Thrones

    Laura Dern, Big Little Lies

    Audra McDonald, The Good Fight

    Jean Smart, Watchmen (WINNER)

    Meryl Streep, Big Little Lies


    BEST COMEDY SERIES

    Barry

    Fleabag (WINNER)

    The Marvelous Mrs. Maisel

    Mom

    One Day at a Time

    PEN15

    Schitt's Creek


    BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

    Ted Danson, The Good Place

    Walton Goggins, The Unicorn

    Bill Hader, Barry (WINNER)

    Eugene Levy, Schitt's Creek

    Paul Rudd, Living with Yourself

    Bashir Salahuddin, Sherman's Showcase

    Ramy Youssef, Ramy


    BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

    Christina Applegate, Dead to Me

    Alison Brie, GLOW

    Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

    Kirsten Dunst, On Becoming a God in Central Florida

    Julia Louis-Dreyfus, Veep

    Catherine O'Hara, Schitt's Creek

    Phoebe Waller-Bridge, Fleabag (WINNER)


    BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

    Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine

    Anthony Carrigan, Barry

    William Jackson Harper, The Good Place

    Daniel Levy, Schitt's Creek

    Nico Santos, Superstore

    Andrew Scott, Fleabag (WINNER)

    Henry Winkler, Barry


    BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

    Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel (WINNER)

    D'Arcy Carden, The Good Place

    Sian Clifford, Fleabag

    Betty Gilpin, GLOW

    Rita Moreno, One Day at a Time

    Annie Murphy, Schitt's Creek

    Molly Shannon, The Other Two


    BEST LIMITED SERIES

    Catch-22

    Chernobyl

    Fosse/Verdon

    The Loudest Voice

    Unbelievable

    When They See Us (WINNER)

    Years and Years


    BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

    Brexit

    Deadwood: The Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie (WINNER)

    Guava Island

    Native Son

    Patsy & Loretta


    BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

    Christopher Abbott, Catch-22

    Mahershala Ali, True Detective

    Russell Crowe, The Loudest Voice

    Jared Harris, Chernobyl

    Jharrel Jerome, When They See Us (WINNER)

    Sam Rockwell, Fosse/Verdon

    Noah Wyle, The Red Line


    BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

    Kaitlyn Dever, Unbelievable

    Anne Hathaway, Modern Love

    Megan Hilty, Patsy & Loretta

    Joey King, The Act

    Jessie Mueller, Patsy & Loretta

    Merritt Wever, Unbelievable

    Michelle Williams, Fosse/Verdo (WINNER)


    BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

    Asante Blackk, When They See Us

    George Clooney, Catch-22

    John Leguizamo, When They See Us

    Dev Patel, Modern Love

    Jesse Plemons, El Camino: A Breaking Bad Movie

    Stellan Skarsgård, Chernobyl (WINNER)

    Russell Tovey, Years and Years


    BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

    Patricia Arquette, The Act

    Marsha Stephanie Blake, When They See Us

    Toni Collette, Unbelievable (WINNER)

    Niecy Nash, When They See Us

    Margaret Qualley, Fosse/Verdon

    Emma Thompson, Years and Years

    Emily Watson, Chernobyl (HBO)


    BEST ANIMATED SERIES

    Big Mouth

    BoJack Horseman (WINNER)

    The Dark Crystal: Age of Resistance

    She-Ra and the Princesses of Power

    The Simpsons

    Undone


    BEST TALK SHOW

    Desus & Mero

    Full Frontal with Samantha Bee

    The Kelly Clarkson Show

    Last Week Tonight with John Oliver

    The Late Late Show with James Corden

    Late Night with Seth Meyers (WINNER)


    BEST COMEDY SPECIAL

    Amy Schumer: Growing

    Jenny Slate: Stage Fright

    Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear's All in the Family and The Jeffersons (WINNER)

    Ramy Youssef: Feelings

    Seth Meyers: Lobby Baby

    Trevor Noah: Son of Patricia

    Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)


    (Image: doc. criticschoice.com)