Lifestyle

Selamat! Berikut Daftar Lengkap Pemenang Grammy Awards 63

  by: Redaksi       15/3/2021
  • Good news: Grammy Awards telah kembali! Ajang penghargaan satu ini memang selalu dinantikan oleh para pemerhati musik. Tahun ini, sama seperti ajang penghargaan lain yang melalui penyesuaian format akibat Covid, Grammys diselenggarakan secara virtual tanpa penonton langsung dan jumlah performer yang terbatas. Diumurnya yang ke-63, Grammys dibawakan oleh Trevor Noah dari Los Angeles Convention Center, berbeda dengan tahun-tahun sebelumnya yang berlokasi di Staples Center.

    Selain dikenang sebagai perayaan pertama mereka secara virtual, Grammys tahun ini mencetak sejarah dengan diraihnya rekor performer dengan kemenangan Grammy terbanyak oleh Beyoncé. Sederet selebritis seperti Cardi B, Taylor Swift, Dua Lipa, dan Bad Bunny terlihat menghadiri acara penghargaan tersebut. 

    Untuk kamu yang sudah penasaran, tim Cosmo telah menyusun daftar lengkap nominasi dan pemenang Grammy Awards ke-63 dalam setiap kategori. Let’s check it!




    Record of the Year

    Pemenang: “Everything I Wanted” - Billie Eilish

    Nominasi:

    “Black Parade” - Beyoncé

    “Colors” - Black Pumas

    “Rockstar” - DaBaby feat. Roddy Rich

    “Say So” - Doja Cat

    “Don’t Start Now” - Dua Lipa

    “Circles” - Post Malone

    “Savage” - Megan Thee Stallion feat. Beyoncé


    Album of the Year


    Pemenang: “Folklore” - Taylor Swift

    Nominasi:

    “Chilombo” - Jhene Aiko

    “Black Pumas” (Deluxe Edition) - Black Pumas

    “Everyday Life” - Coldplay

    “Djesse Vol.3” - Jacob Collier

    “Women in Music Pt. III” - Haim

    “Future Nostalgia” - Dua Lipa

    “Hollywood’s Bleeding” - Post Malone


    Song of the Year

    Pemenang: “I Can’t Breathe” - H.E.R.

    Nominasi:

    “Black Parade” - Beyoncé

    “The Box” - Roddy Ricch

    “Cardigan” - Taylor Swift

    “Circles” - Post Malone

    “Don’t Start Now” - Dua Lipa

    “Everything I Wanted” - Billie Eilish

    “If the World Was Ending” - JP Saxe feat. Julia Michaels


    Best New Artist

    Pemenang: Megan Thee Stallion

    Nominasi:

    Ingrid Andress

    Phoebe Bridgers

    Noah Cyrus

    Chika

    D Smoke

    Doja Cat

    Kaytranada


    Best Pop Solo Performance

    Pemenang: “Watermelon Sugar” - Harry Styles

    Nominasi:

    “Yummy” - Justin Bieber

    “Say So” - Doja Cat

    “Everything I Wanted” - Billie Eilish

    “Don’t Start Now” - Dua Lipa

    “Cardigan” - Taylor Swift


    Best Pop Duo/Group Performance

    Pemenang: “Rain on Me” - Lady Gaga & Ariana Grande

    Nominasi:

    “Un Dia (One Day)” - J Balvin, Dua LIpa, Bad Bunny & Tainy

    “Intentions” - Justin Bieber feat. Quavo

    “Dynamite” - BTS

    “Exile” - Taylor Swift feat. Bon Iver


    Best Traditional Pop Vocal Album

    Pemenang: “American Standard” - James Taylor

    Nominasi:

    “Blue Umbrella” - Burt Bacharach & Daniel Tashian

    “True Love: A Celebration of Cole Porter” - Harry Connick Jr.

    “Unfollow the Rules” - Rufus Wainwright

    “Judy” - Renee Zellweger


    Best Pop Vocal Album


    Pemenang: “Future Nostalgia” - Dua Lipa

    Nominasi:

    “Changes” - Justin Bieber

    “Chromatica” - Lady Gaga

    “Fine Line” - Harry Styles

    “Folklore” - Taylor Swift


    Best Dance Recording

    Pemenang: “10%” - Kaytranada feat. Kali Uchis

    Nominasi:

    “On My Mind” - Diplo & Sidepiece

    “My High” - Disclosure, Anime, and Slowthai

    “The Difference” - Flume feat. Toro y Moi

    “Both of Us” - Jayda G


    Best Dance/Electronic Album

    Pemenang: “Bubba” - Kaytranada

    Nominasi:

    “Kick I” - Arca

    “Energy” - Disclosure

    “Planet’s Mad” - Baauer

    “Good Faith” - Madeon


    Best Contemporary Instrumental Album

    Pemenang: “Live at the Royal Albert Hall” - Snarky Puppy

    Nominasi:

    “Axiom” - Christian Scott Atunde Adjuah

    “Chronology of a Dream” Live at The Village Vanguard” - Jon Batiste

    “Take the Stairs” - Black Violin

    “Americana” - Gregoire Maret, Romain Colling & Bill Frisell


    Best Rock Performance

    Pemenang: “Shameika” - Fiona Apple

    Nominasi:

    “The Steps” - HAIM

    "Stay High" - Brittany Howar

    "Not" - Big Thie

    "Kyoto" - Phoebe Bridger

    "Daylight" - Grace Potter


    Best Metal Performance

    Pemenang: "Bum-Rush" - Body Count 

    Nominasi:

    "Underneath" - Code Orange

    "The In-Between" - In This Moment

    "Bloodmoney" - Poppy

    "Executioner's Tax (Swing of the Axe)" - Power Trip


    Best Rock Song

    Pemenang: "Stay High" - Brittany Howard 

    Nominasi:

    "Kyoto" - Phoebe Bridgers

    "Lost in Yesterday" - Tame Impala

    "Not" - Big Thief

    "Shameika" - Fiona Apple


    Best Rock Album

    Pemenang: "The New Abnormal" - The Strokes 

    Nominasi:

    "A Hero's Death" - Fontaines D.C.

    "Kiwanuka" - Michael Kiwanuka

    "Daylight" - Grace Potter

    "Sound & Fury" - Sturgill Simpson


    Best Alternative Music Album

    Pemenang: "Fetch the Bolt Cutters" - Fiona Apple

    Nominasi:

    "Hyperspace" - Beck

    "Punisher" - Phoebe Bridgers

    "Jaime" - Brittany Howard

    "The Slow Rush" - Tame Impala


    Best R&B Performance

    Pemenang: "Black Parade" - Beyoncé 

    Nominasi:

    "Lightning & Thunder" - Jhené Aiko featuring John Legend

    "All I Need" - Jacob Collier featuring Mahalia & Ty Dolla $ign

    "Goat Head" - Brittany Howard

    "See Me" - Emily King


    Best Traditional R&B Performance

    Pemenang: "Anything for You" - Ledisi 

    Nominasi:

    "Sit On Down" - The Baylor Project featuring Jean Baylor & Marcus Baylor

    "Wonder What She Thinks of Me" - Chloe x Halle

    "Let Me Go" - Mykal Kilgore

    "Distance" - Yebba


    Best R&B Song

    Pemenang: "Better Than I Imagined" - Robert Glasper featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello

    Nominasi:

    "Black Parade" - Beyoncé

    "Collide" - Tiana Major9 & EARTHGANG

    "Do It" - Chloe x Halle

    "Slow Down" - Skip Marley & H.E.R.


    Best Progressive R&B Album

    Pemenang: "It Is What It Is" - Thundercat

    Nominasi:

    "Chilombo" - Jhené Aiko

    "Ungodly Hour" - Chloe x Halle

    "Free Nationals" - Free Nationals

    "F*** Yo Feelings" - Robert Glasper


    Best R&B Album

    Pemenang: "Bigger Love" - John Legend

    Nominasi:

    "Happy 2 Be Here" - Ant Clemons

    "Take Time" - Giveon

    "To Feel Love/D" - Luke James

    "All Rise" - Gregory Porter


    Best Rap Performance


    Pemenang: "Savage" - Megan thee Stallion featuring Beyoncé

    Nominasi:

    "Deep Reverence" - Big Sean featuring Nipsey Hussle

    "Bop" - DaBaby

    "Whats Poppin" - Jack Harlow

    "The Bigger Picture" - Lil Baby

    "Dior" - Pop Smoke


    Best Melodic Rap Performance

    Pemenang: "Lockdown" - Anderson .Paak

    Nominasi:

    "Rockstar" - DaBaby featuring Roddy Ricch

    "Laugh Now Cry Later" - Drake featuring Lil Durk

    "The Box" - Roddy Ricch

    "Highest in the Room" - Travis Scott


    Best Rap Song

    Pemenang: "Savage" - Megan thee Stallion featuring Beyoncé 

    Nominasi:

    "The Bigger Picture" - Lil Baby

    "The Box" - Roddy Ricch

    "Laugh Now Cry Later" - Drake featuring Lil Durk

    "Rockstar" - DaBaby featuring Roddy Ricch


    Best Rap Album

    Pemenang: "King's Disease" - Nas

    Nominasi:

    "Black Habits" - D Smoke

    "Alfredo" - Freddie Gibbs & The Alchemist

    "A Written Testimony" - Jay Electronica

    "The Allegory" - Royce da 5'9"


    Best Country Solo Performance

    Pemenang: "When My Amy Prays" - Vince Gill 

    Nominasi:

    "Stick That in Your Country Song" - Eric Church

    "Who You Thought I Was" - Brandy Clark

    "Bluebird" - Miranda Lambert

    "Black Like Me" - Mickey Guyton


    Best Country Duo/Group Performance

    Pemenang: "10,000 Hours" - Dan + Shay and Justin Bieber 

    Nominasi:

    "All Night" - Brothers Osborne

    "Ocean" - Lady À

    "Sugar Coat" - Little Big Town

    "Some People Do" - Old Dominion


    Best Country Song

    Pemenang: "Crowded Table" - The Highwomen

    Nominasi:

    "Bluebird" - Miranda Lambert

    "The Bones" - Maren Morris

    "More Hearts Than Mine" - Ingrid Andress

    "Some People Do" - Old Dominion


    Best Country Album

    Pemenang: "Wildcard" - Miranda Lambert

    Nominasi:

    "Nightfall" - Little Big Town

    "Never Will" - Ashley McBryde

    "Lady Like" - Ingrid Andress

    "Your Life Is a Record" - Brandy Clark


    Best New Age Album

    Pemenang: "More Guitar Stories" - Jim "Kimo" West 

    Nominasi:

    "Songs from the Bardo" - Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith

    "Periphery" - Priya Darshini

    "Form//Less" - Superposition

    "Meditations" - Cory Wong & Jon Batiste


    Best Improvised Jazz Solo

    Pemenang: "All Blues" - Chick Corea, soloist

    Nominasi

    "Guinnevere" - Christian Scott Atunde Adjuah, soloist

    "Pachamama" - Regina Carter, soloist

    "Tomorrow is the Question" - Julian Lage, soloist

    "Celia" - Gerald Clayton, soloist

    "Moe Honk" - Joshua Redman, soloist


    Best Jazz Vocal Album

    Pemenang: "Secrets are the Best Stories" - Kurt Elling featuring Danilo Pérez 

    Nominasi:

    "ONA" - Thana Alexa

    "Modern Ancestors" - Carmen Lundy

    "Holy Room: Live at Alte Oper" - Somi With Frankfurt Radio Big Band

    "What's the Hurry" - Kenny Washington


    Best Jazz Instrumental Album

    Pemenang: "Trilogy 2" - Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade 

    Nominasi:

    "On the Tender Spot of Every Calloused Moment" - Ambrose Akinmusire

    "Waiting Game" - Terri Lyne Carrington and Social Science

    "Happening: Live at the Village Vanguard" - Gerald Clayton

    "RoundAgain" - Redman Mehldau McBride Blade


    Best Large Jazz Ensemble Album

    Pemenang: "Data Lords" - Maria Schneider Orchestra  

    Nominasi:

    "Dialogues on Race" - Gregg August

    "Monk'estra Plays John Beasley" - John Beasley

    "The Intangible Between" - Orrin Evans and The Captain Black Big Band

    "Songs You Like a Lot" - John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace and The Frankfurt Radio Big Band


    Best Latin Jazz Album

    Pemenang: "Four Questions" - Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra 

    Nominasi:

    "Tradiciones" - Afro-Peruvian Jazz Orchestra

    "City of Dreams" - Chico Pinheiro

    "Viento y Tiempo - Live at Blue Note Tokyo" - Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola

    "Trane's Delight" - Poncho Sanchez


    Best Gospel Performance/Song

    Pemenang: "Movin' On" - Jonathan McReynolds & Mali Music

    Nominasi: 

    "Wonderful is Your Name" - Melvin Crispell III

    "Release (Live)" - Ricky Dillard featuring Tiff Joy

    "Come Together" - Rodney "Darkchild" Jerkins Presents: The Good News

    "Won't Let Go" - Travis Greene


    Best Contemporary Christian Music Performance/Song

    Pemenang: "There Was Jesus" - Zach Williams & Dolly Parton

    Nominasi: 

    "The Blessing (Live)" - Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship

    "Sunday Morning" - Lecrae featuring Kirk Franklin

    "Holy Water" - We the Kingdom

    "Famous For (I Believe)" - Tauren Wells featuring Jenn Johnson


    Best Gospel Album

    Pemenang: "Gospel According to PJ" - PJ Morton 

    Nominasi:

    "2econd Wind: ReadY" - Anthony Brown & group therAPy

    "My Tribute" - Myron Butler

    "Choirmaster" - Ricky Dillard

    "Kierra" - Kierra Sheard


    Best Contemporary Christian Music Album

    Pemenang: "Jesus is King" - Kanye West

    Nominasi: 

    "Run to The Father" - Cody Carnes

    "All of My Best Friends" - Hillsong Young & Free

    "Holy Water" - We the Kingdom

    "Citizen of Heaven" - Tauren Wells


    Best Roots Gospel Album

    Pemenang: "Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)" - Fisk Jubilee Singers

    Nominasi:

    "Beautiful Day" - Mark Bishop

    "20/20" - The Crabb Family

    "What Christmas Really Means" - The Erwins

    "Something Beautiful" - Ernie Haase & Signature Sound




    Best Latin Pop Album or Urban Album

    Pemenang: "YHLQMDLG" - Bad Bunny

    Nominasi:

    "Por Primera Vez" - Camilo

    "Mesa Para Dos" - Kany García

    "Pausa" - Ricky Martin

    "3:33" - Debi Nova


    Best Latin Rock or Alternative Albu m

    Pemenang: "La Conquista del Espacio" - Fito Paez

    Nominasi:

    "Aura" - Bajofondo

    "MONSTRUO" - Cami

    "Sobrevolando" - Cultura Profética

    "Miss Colombia" - Lido Pimienta


    Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

    Pemenang: "Un Canto por México, Vol. 1" - Natalia Lafourcade 

    Nominasi:

    "Hecho en México" - Alejandro Fernández

    "La Serenata" - Lupita Infante

    "Bailando Sones y Huampangos con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez" - Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

    "Ayayay!" - Christian Nodal


    Best Tropical Latin Album

    Pemenang: "40" - Grupo Niche

    Nominasi:

    "Mi Tumbao" - José Alberto "El Ruiseñor"

    "Infinito" - Edwin Bonilla

    "Sigo Cantando al Amor" (Deluxe) - Jorge Celedon & Sergio Luis

    "Memorias de Navidad" - Víctor Manuelle


    Best American Roots Performance

    Pemenang: "I Remember Everything" - John Prine

    Nominasi: 

    "Colors" - Black Pumas

    "Deep In Love" - Bonny Light Horseman

    "Short and Sweet" - Brittany Howard

    "I'll Be Gone" - Norah Jones & Mavis Staples


    Best American Roots Song

    Pemenang: "I Remember Everything" - John Prine

    Nominasi:

    "Cabin" - The Secret Sisters

    "Ceiling to the Floor" - Sierra Hull

    "Hometown" - Sarah Jarosz

    "Man Without a Soul" - Lucinda Williams


    Best Americana Album

    Pemenang: "World on the Ground" - Sarah Jarosz 

    Nominasi:

    "Old Flowers" - Courtney Marie Andrews

    "Terms of Surrender" - Hiss Golden Messenger

    "El Dorado" - Marcus King

    "Good Souls Better Angels" - Lucinda Williams


    Best Bluegrass Album

    Pemenang: "Home" - Billy Strings 

    Nominasi:

    "Man on Fire" - Danny Barnes

    "To Live in Two Worlds, Vol. 1" - Thomm Jutz

    "North Carolina Songbook" - Steep Canyon Rangers

    "The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1" - Various Artists


    Best Traditional Blues Album

    Pemenang: "Rawer than Raw" - Bobby Rush

    Nominasi:

    "All My Dues are Paid" - Frank Bey

    "You Make Me Feel" - Don Bryant

    "That's What I Heard" - Robert Cray Band

    "Cypress Grove" - Jimmy "Duck" Holmes


    Best Contemporary Blues Album

    Pemenang: "Have You Lost Your Mind Yet?" - Fantastic Negrito 

    Nominasi:

    "Live at the Paramount" - Ruthie Foster Big Band

    "The Juice" - G. Love

    "Blackbirds" - Bettye LaVette

    "Up and Rolling" - North Mississippi Allstars


    Best Folk Album

    Pemenang: "All the Good Times" - Gillian Welch & David Rawlings 

    Nominasi:

    "Bonny Light Horseman" - Bonny Light Horseman

    "Thanks for the Dance" - Leonard Cohen

    "Song for Our Daughter" - Laura Marling

    "Saturn Return" - The Secret Sisters


    Best Regional Roots Music Album

    Pemenang: "Atmosphere" - New Orleans Nightcrawlers 

    Nominasi:

    "My Relatives - 'Nikso' Kowaiks" - Black Lodge Singers

    "Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours" - Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours

    "Lovely Sunrise" - Nā Wai ʽEhā

    "A Tribute to Al Berard" - Sweet Cecilia


    Best Reggae Album

    Pemenang: "Got to Be Tough" - Toots & The Maytals 

    Nominasi:

    "Upside Down 2020" - Buju Banton

    "Higher Place" - Skip Marley

    "It All Comes Black to Love" - Maxi Priest

    "One World" - The Wailers


    Best Global Music Album

    Pemenang: "Twice as Tall" - Burna Boy 

    Nominasi:

    "Fu Chronicles" - Antibalas

    "Agora" - Bebel Gilberto

    "Love Letters" - Anoushka Shankar

    "Amadjar" - Tinariwen


    Best Children's Album

    Pemenang: "All the Ladies" - Joanie Leeds 

    Nominasi:

    "Be a Pain: An Album for Young (and Old) Leaders" - Alastair Moock And Friends

    "I'm an Optimist" - Dog On Fleas

    "Songs for Singin'" - The Okee Dokee Brothers

    "Wild Life" - Justin Roberts


    Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

    Pemenang: "Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth" - Rachel Maddow 

    Nominasi:

    "Acid for the Children – A Memoir" - Flea

    "Alex Trebek – The Answer Is..." - Ken Jennings

    "Catch and Kill" - Ronan Farrow

    "Charlotte's Web (E.B. White)" - Meryl Streep and Full Cast


    Best Comedy Album

    Pemenang: "Black Mitzvah" - Tiffany Haddish

    Nominasi:

    "I Love Everything" - Patton Oswalt

    "The Pale Tourist" - Jim Gaffigan

    "Paper Tiger" - Bill Burr

    "23 Hours to Kill" - Jerry Seinfeld


    Best Musical Theater Album

    Pemenang: "Jagged Little Pill" 

    Nominasi:

    "Amélie"

    "American Utopia on Broadway"

    "Little Shop of Horrors"

    "The Prince of Egypt"

    "Soft Power"


    Best Compilation Soundtrack for Visual Media

    Pemenang: "Jojo Rabbit" - Various artists 

    Nominasi:

    "A Beautiful Day in the Neighborhood" - Various artists

    "Bill & Ted Face the Music" - Various artists

    "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga" - Various artists

    "Frozen II" - Various artists


    Best Score Soundtrack for Visual Media

    Pemenang: "Joker" - Hildur Guðnadóttir, composer 

    Nominasi:

    "Ad Astra" - Max Richter, composer

    "Becoming" - Kamasi Washington, composer

    "1917" - Thomas Newman, composer

    "Star Wars: The Rise of Skywalker" - John Williams, composer


    Best Song Written for Visual Media


    Pemenang: "No Time to Die" (from No Time to Die) - Billie Eilish

    Nominasi:

    "Beautiful Ghosts" (from Cats) - Taylor Swift

    "Carried Me with You" (from Onward) - Brandi Carlile

    "Into the Unknown" (from Frozen II) - Idina Menzel featuring AURORA

    "Stand Up" (from Harriet) - Cynthia Erivo


    Best Instrumental Composition

    Pemenang: "Sputnik" - Maria Schneider 

    Nominasi:

    "Baby Jack" - Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

    "Be Water II" - Christian Sands

    "Plumfield" - Alexandre Desplat

    "Strata" - Remy Le Boeuf's Assembly Of Shadows featuring Anna Webber & Eric Miller


    Best Arrangement, Instrumental or Acappella

    Pemenang: "Donna Lee" - John Beasley 

    Nominasi:

    "Bathroom Dance" - Hildur Guðnadóttir

    "Honeymooners" - Remy Le Boeuf's Assembly Of Shadows

    "Lift Every Voice and Sing" - Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea

    "Uranus: The Magician" - Jeremy Levy Jazz Orchestra


    Best Arrangement, Instruments and Vocals


    Pemenang: "He Won't Hold You" - Jacob Collier featuring Rapsody 

    Nominasi:

    "Asas Fechadas" - Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole

    "Desert Song" - Säje

    "From This Place" - Pat Metheny featuring Meshell Ndegeocello

    "Slow Burn" - Becca Stevens featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth


    Best Recording Package

    Pemenang: "Vols. 11 & 12" - Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions) 

    Nominasi:

    "Everyday Life" - Pilar Zeta, art director (Coldplay)

    "Funeral" - Kyle Goen, art director (Lil Wayne)

    "Healer" - Julian Gross & Hannah Hooper, art directors (Grouplove)

    "On Circles" - Jordan Butcher, art director (Caspian)


    Best Boxed or Special Limited Edition Package

    Pemenang: "Ode to Joy" - Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco) 

    Nominasi:

    "Flaming Pie (Collector's Edition)" - Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, art directors (Paul McCartney)

    "Giants Stadium 1987, 1989, 1991" - Lisa Glines & Doran Tyson, art directors (Grateful Dead)

    "Mode" - Jeff Schulz, art director (Depeche Mode)

    "The Story of Ghostly International" - Michael Cina & Molly Smith, art directors (Various Artists)


    Best Album Notes

    Pemenang: "Dead Man's Pop" - Bob Mehr, album notes writer (The Replacements) 

    Nominasi:

    "At The Minstrel Show: Minstrel Routines From The Studio, 1894-1926" - Tim Brooks, album notes writer (Various Artists)

    "The Bakersfield Sound: Country Music Capital Of The West, 1940-1974" - Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)

    "The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us From Joplin To Jazz And Shaped The Music Business" - Colin Hancock, album notes writer (Various Artists)

    "Out Of A Clear Blue Sky" - David Sager, album notes writer (Nat Brusiloff)


    Best Historical Album

    Pemenang: "It's Such A Good Feeling: The Best Of Mister Rogers" - Mister Rogers 

    Nominasi:

    "Celebrated, 1895-1896" - Unique Quartette

    "Hittin' The Ramp: The Early Years (1936 - 1943)" - Nat King Cole

    "1999 Super Deluxe Edition" - Prince

    "Souvenir" - Orchestral Manoeuvres In The Dark

    "Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions" - Béla Fleck


    Best Engineered Album, Non-Classical

    Pemenang: "Hyperspace" - Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua, Beck Hansen & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck)

    Nominasi:

    "Black Hole Rainbow" - Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian)

    "Expectations" - Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt)

    "Jaime" - Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)

    "25 Trips" - Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull)


    Producer of the Year, Non-Classical

    Pemenang: Andrew Watt

    Nominasi:

    Jack Antonoff

    Dan Auerbach

    Dave Cobb

    Flying Lotus


    Best Remixed Recording

    Pemenang: "Roses (Imanbek Remix)" - Imanbek Zeikenov, remixer (SAINt JHN) 

    Nominasi:

    "Do You Ever (RAC Mix) - RAC, remixer (Phil Good)

    "Imaginary Friends (Morgan Page Remix)" - Morgan Page, remixer (Deadmau5)

    "Praying for You (Louie Vega Main Remix) - Louie Vega, remixer (Jasper Street Co.)

    "Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)" - Haywyre, remixer (Bazzi)


    Best Engineered Album, Classical

    Pemenang: "Shostakovich: Symphony No. 13, 'Babi Yar'" - David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) 

    Nominasi:

    "Danielpour: The Passion of Yeshua" - Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

    "Gershwin: Porgy and Bess" - David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

    "Hynes: Fields" - Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)

    "Ives: Complete Symphonies" - Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)


    Producer of the Year, Classical

    Pemenang: David Frost 

    Nominasi:

    Blanton Alspaugh

    Jesse Lewis

    Dmitry Lipay

    Elaine Martone


    Best Orchestral Performance

    Pemenang: "Ives: Complete Symphonies" - Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)

    Nominasi:

    "Aspects of America - Pulitzer Edition" - Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)

    "Concurrence" - Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra)

    "Copland: Symphony No. 3" - Michael Tilson Thomas, conductor (SanFrancisco Symphony)

    "Lutosławski: Symphonies No. 2 & 3" - Hannu Lintu, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)


    Best Opera Recording

    Pemenang: "Gershwin: Porgy and Bess" - David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)  

    Nominasi:

    "Dello Joio: The Trial at Rouen" - Gil Rose, conductor; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)

    "Floyd, C: Prince of Players" - William Boggs, conductor; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, producer (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)

    "Handel: Agrippina" - Maxim Emelyanychev, conductor; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, producer (Il Pomo D'Oro)

    "Zemlinsky: Der Zwerg" - Donald Runnicles, conductor; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producers (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)


    Best Choral Performance

    Pemenang: "Danielpour: The Passion of Yeshua" - JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J'Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers) 

    Nominasi:

    "Carthage" - Donald Nally, conductor (The Crossing)

    "Kastalski: Requiem" - Leonard Slatkin, conductor; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, chorus masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke's; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)

    "Moravec: Sanctuary Road" - Kent Tritle, conductor (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)

    "Once Upon a Time" - Matthew Guard, conductor (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)


    Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

    Pemenang: "Contemporary Voices" - Pacifica Quartet 

    Nominasi:

    "Healing Modes" - Brooklyn Rider

    "Hearne, T,: Place" - Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra

    "Hynes: Fields" - Devonté Hynes & Third Coast Percussion

    "The Schumann Quartets" - Dover Quartet


    Best Classical Instrumental Solo

    Pemenang: "Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra" - Richard O'Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony) 

    Nominasi:

    "Adés: Concerto for Piano and Orchestra" - Kirill Gerstein; Thomas Adès, conductor (Boston Symphony Orchestra)

    "Beethoven: Complete Piano Sonatas" - Igor Levit

    "Bohemian Tales" - Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, conductor (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)

    "Destination Rachmaninov - Arrival" - Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)


    Best Classical Solo Vocal Album

    Pemenang: "Smyth: The Prison" - Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra) 

    Nominasi:

    "American Composers at Play - William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto" - Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)

    "Clairières - Songs by Lili & Nadia Boulanger" - Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist

    "Farinelli" - Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, conductor (Il Giardino Armonico)

    "A Lad's Love" - Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)


    Best Classical Compendium

    Pemenang: "Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke" - Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer 

    Nominasi:

    "Adès Conducts Adès" - Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer

    "Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map, Neiges, Vers Toi Qui Es Si Loin" - Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer

    "Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto" - José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer

    "Woolf, L.P.: Fire and Blood" - Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer


    Best Contemporary Classical Composition

    Pemenang: "Rouse: Symphony No. 5" - Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) 

    Nominasi:

    "Adès: Concerto for Piano and Orchestra" - Thomas Adès, composer (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)

    "Danielpour: The Passion of Yeshua" - Richard Danielpour, composer (JoAnn

    Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo

    Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

    "Floyd, C.: Prince of Players" - Carlisle Floyd, composer (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)

    "Hearne, T.: Place" - Ted Hearne, composer (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra)


    Best Music Video

    Pemenang: "Brown Skin Girl" - Beyoncé, Saint Jhn & Wizkid Featuring Blue Ivy Carter 

    Nominasi:

    "Life Is Good" - Future Featuring Drake

    "Lockdown" - Anderson .Paak

    "Adore You" - Harry Styles

    "Goliath" - Woodkid


    Best Music Film

    Pemenang: "Linda Ronstadt: The Sound of My Voice" - Linda Ronstadt

    Nominasi:

    "Beastie Boys Story" - Beastie Boys

    "Black Is King" - Beyoncé

    "We Are Freestyle Love Supreme" - Freestyle Love Supreme

    "That Little Ol' Band From Texas" - ZZ Top


    (Nabila Nida Rafida / Image: @recordingacademy)